Przejdź do głównej treści
Warsztaty dla sushi masterów
Warsztaty dla sushi masterów

Wspólnie z Sushi Kushi przeprowadziliśmy w Łodzi specjalne warsztaty dla sushi masterów z całej Polski.

Warsztaty poprowadzili Tomasz Siekierski, szef kuchni Bidfood Farutex i Marcin Dierżanowski z Sushi Kushi Gdynia. Tematów było sporo: przygotowanie ryżu, filetowanie i krojenie ryb, układanie i dekorowanie sushi czy sztuka nigiri i sashimi. Była twórcza atmosfera, wymiana doświadczeń, mnóstwo praktyki i efekty widoczne na talerzach.

Do łódzkiej akademii Bidfood Farutex zjechali się sushi masterzy z całej Polski. Cel: zdobyć niezbędną wiedzę i udoskonalać swoje umiejętności.
Potrzebujesz przestrzeni do szkoleń dla swojego zespołu? A może merytorycznego wsparcia lub doradztwa w zbudowaniu menu? Pamiętaj, że możesz na nas liczyć!

Poniżej krótki film ze szkolenia:

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, wyrażasz zgodę na ich używanie – zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
E-BidfoodAkademia Kulinarna FarutexNewsletter
Bidfood Farutex – zaopatrzenie gastronomii, dostawy horeca
Zamknij
Komunikat
Zamknij
Bidfood Farutex – zaopatrzenie gastronomii, dostawy horeca nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu