Przejdź do głównej treści
Zorganizowaliśmy warsztaty online na temat włoskiej pizzy
Zorganizowaliśmy warsztaty online na temat włoskiej pizzy

Rozpoczęliśmy współpracę z Petra Molino Quaglia – włoską firmą produkującą oryginalne mąki do pizzy. Razem będziemy rozwijać współczesną kulturę jedzenia i tworzenia pizzy w Polsce. Pierwszym wspólnym wydarzeniem były warsztaty online na temat włoskiej pizzy.

Wspólnie z Università della Pizza, czyli projektem szkoleniowo-doradczym Petry, zorganizowaliśmy warsztaty z wykorzystania mąk włoskiej marki do różnego rodzaju pizzy i innych wypieków. Wykładowcy i praktycy tej szkoły przybliżyli technologię wykorzystywaną do produkcji mąki. Dali kilka porad, jak dobrać odpowiednią mąkę i proporcję składników do rodzaju przygotowywanej pizzy oraz jak wydobyć potencjał różnych mąk.

Łącznie odbyły się trzy wirtualne spotkania:

  • 24 lutego 2021 – temat: pizza neapolitańska
  • 3 marca 2021 – temat: pizza rzymska
  • 10 marca 2021 – temat: pizza nowoczesna / klasyczna
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, wyrażasz zgodę na ich używanie – zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
E-BidfoodAkademia Kulinarna FarutexNewsletter
Bidfood Farutex – zaopatrzenie gastronomii, dostawy horeca
Zamknij
Komunikat
Zamknij
Bidfood Farutex – zaopatrzenie gastronomii, dostawy horeca nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu