Przejdź do głównej treści
Pokazy barmańskie 1883 Maison Routin
Pokazy barmańskie 1883 Maison Routin

29 i 30 stycznia w Akademii Kulinarnej Farutex w Łodzi odbyły się dwa pokazy pod hasłem „Szerokie zastosowanie syropów 1883 Maison Routin w miksologii.

Przewodnikami po zaskakujących smakach koktajli byli Agnieszka Cieślar, złota medalistka Mistrzostw Świata Barmanów w Tallinnie w 2018 r. w kategorii „Long drink”, oraz Mihails Minckovskis, globalny ambasador marki 1883 Maison Routin. Specjaliści nie tylko podzielili się wiedzą, ale także przygotowali niesamowite połączenia smakowe, jak „The Blooming Cherryness” z tartym burakiem, syropem wiśniowym, sokiem z limonki i ananasa czy „Summer Chillout" z imbirem, sokiem z limonki i mandarynek oraz syropem piña colada.

Obecnie w naszej ofercie znajduje się ponad 40 smaków syropów 1883 Maison Routin, w tym o smaku róży, popcornu czy orzecha macadamia.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, wyrażasz zgodę na ich używanie – zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
E-BidfoodAkademia Kulinarna FarutexNewsletter
Bidfood Farutex – zaopatrzenie gastronomii, dostawy horeca
Zamknij
Komunikat
Zamknij
Bidfood Farutex – zaopatrzenie gastronomii, dostawy horeca nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu